Szansa na katastrofę Samolotu? – Co jest bezpieczniejsze samochód czy samolot

Szansa na katastrofę Samolotu? – Co jest bezpieczniejsze samochód czy samolot

Szał na katastrofy lotnicze w różnych krajach zaczął się dawno temu, a my Polacy zaczęliśmy dopiero od niedawna zwracać na tą kwestię z powodów oczywistych Smoleńsk. Katostrofa Smoleńska tak wpłynęła na rozwój informacji na temat różnych awarii, awaryjnych lądowań oraz katastrof lotniczych, że prawie to dla niektórych stało się kultem. 2-3 dni temu miała miejsce właśnie katastrofa samolotu. Boeing 737, uległ awarii i rozbił się tuż po starcie na Kubie. Z ponad 100 osób, przeżyły tylko 3 osoby, lecz w stanie krytycznym. W sumie dawno nie było słychać o takich katastrofach, ale ta wiadomość dała mi do myślenia. Skoro żyjemy w takim świecie, tak zaawansowanej technologii, gdzie samoloty praktycznie mogą latać same, jakim cudem tak często rozbijają się samoloty? Porównując inny najpowszechniejszy transport na świecie, czyli samochody. Jest ich ponad 1 miliard na wszystkich drogach na świecie. Jeśli by policzyć współczynnik wypadków względem ilości pojazdów poruszających się w po drogach jest to mała kropla w morzu.

Popatrzmy teraz na samoloty. Według IATA w 2017 roku, po świecie latało 29 tyś pasażerskich samolotów. Właśnie pasażerskich, tutaj musimy oddzielić awionetki i prywatne samoloty. Katastrofy takich również bywają i są publikowane w wiadomościach, więc je pominiemy, ogólnie skupimy się na samolotach pasażerskich. W roku 2017, katastrof samolotowych było 11. W 2018 roku tych katastrof już było 9, a to nawet nie jest połowa roku. Moim zdaniem liczba katastrof lotniczych powinna z roku na rok maleć ze względu na rozwój technologii, ale wygląda na to, że liczba katastrof samolotowych w każdym roku przekracza co najmniej 10 a w niektórych latach zbliża się do 20 lub nawet przekracza. Oczywiście nie we wszystkich katastrofach ginęli ludzi. Część incydentów udało się obejść bez ofiar. Wracając do statystyk, aut rozbija się codziennie dziesiątki tysięcy, a samolotów w zależności około 1,2~ na miesiąc. Nas najbardziej interesuje kwestia gdzie łatwiej się znaleźć. Wśród rozbitych samochodów czy wśród katastrofy lotniczej. Właśnie wszystko zależy od częstotliwości. Są ludzie, którzy moją się latać, ponieważ słyszą właśnie w wiadomościach o tych rozbitych samolotach. Statystycznie to prawda, samoloty się częściej rozbijają niż samochody, ale porównajmy technologicznie zaawansowany samochód i samolot. A powracając do tych ludzi, którzy moją się latać. Nie ma czego się bać. Jeśli nie musisz latać dość często, tylko raz na jakiś czas, albo jest to jednorazowy lot, nie masz czego się obawiać. Przypuśćmy, że mamy właśnie około 50 tysięcy lotów dziennie, mamy pełny miesiąc 30 dni. 50 000 lotów * 30 dni = 1,5 miliona lotów.  Te 1,5 miliona lotów porównujemy do 1,2~ katastrof lotniczych w danym miesiącu i wychodzi nam szansa, że wsiądziemy do samolotu, który się rozbije. Więc jaka to szansa? Tylko 0,00008%. Dokładnie tak. Więc mam nadzieję, że was trochę uspokoiłem i was następny lot będzie odbywał się bez nerwów , czy was samolot wytrwa cały lot.

Mam nadzieję, że niektórym to trochę rozjaśni jak naprawdę małe prawdopodobieństwo jest szansa na taką katastrofę. Od lat w mediach panuje specjalna nagonka, gdzie mówi się, że większe prawdopodobieństwo jest katastrofa samolotu, niż samochodu. Oby takich dezinformacji było coraz mniej, a media pokazywały, że samoloty są coraz bardziej bezpieczne. Ale jak bezpieczne skoro co roku podobna liczba samolotów rozbija się? No właśnie, lotów z roku na rok jest coraz, więc z tego powodu powinno być coraz więcej katastrof, a liczba ta jest stała nie rośnie.

Pamiętaj, zanim polecisz, nie masz czego się obawiasz. Szansa na rozbicie jest mniejsza, niż wygrana w Lotto.

Dodaj komentarz