Spotify – Ułatwienie czy zniewolenie?

Spotify – Ułatwienie czy zniewolenie?

W dzisiejszym świecie oferowane jest wiele usług dostępu do materiałów multimedialnych takich jak książki, filmy, seriale, czasopisma i muzyka w formie elektronicznej. Firmy próbują nas zachęcić do skorzystania z opcji premium gdzie pobierają stałą miesięczną opłatę za dostęp do danej bazy multimediów. Chciałem przede wszystkim w tym wpisie skupić się na muzyce, a dokładnie serwisie Spotify.

 

Jeśli nie wiesz co to Spotify szybko wyjaśniam. Jest do płatna lub “darmowa” (słuchasz reklam) usługa, który oferuje wielomilionowy dostęp do różnych utworów. Właśnie tu możesz zadać sobie pytanie. Po co ja mam płacić za słuchanie piosenek jak wszystko jest na Youtube?  No właśnie to pytanie można rozpatrywać na różne sposoby, ale spróbujmy na jeden podstawowy. Piosenki z Spotify możemy w łatwy sposób ściągnąć na naszego np: Smartphona. Następną rzeczą, która przemawia za Spotify jest dostęp bezpośrednio do plików muzycznych, na youtube mamy dostęp do muzyki, ale w formie plików wideo, gdzie przy mobilnym internecie jeśli mamy ograniczony transfer, ciągłe korzystanie może nam szybko pomóc w pozbyciu się go.

Korzystałem z Spotify okres około roku. Niestety nie te korzystanie w ciągu roku podliczając by wyszło by w sumie może z 3 miesiące korzystania, a za Premium musiałem płacić za Rok. Czyli za rok korzystania zapłaciłem 240 zł, a tak naprawdę powinienem wydać około 60 zł. Mam nadzieję, że tym przykładem uświadomiłem wam jak działają te wszystkie usługi. Jeśli nie korzystacie z nich często, myślę, że tak chociaż raz na tydzień, to kompletnie nie opłaca się to rozwiązanie. Jak miałem wykupione Spotify, wręcz chyba częściej korzystałem z Youtube, ponieważ to jest dość ważne na Spotify NIE MA WSZYSTKIEGO! Tu jest właśnie pies pogrzebany, jeśli ktoś słucha muzyki, która np: jest z innego dalekiego kraju i Spotify nie ma w danej lokalizacji wykupionej na nią licencji, a na youtube można z łatwością ją znaleźć, legalną udostępnianą przez Wytwórnie Muzyczną. Odwołałem się do legalności, ponieważ większość osób może powiedzieć, że te utwory są nielegalne. Faktycznie jest dużo muzyki udostępnianej nielegalnie, ale jest oczywiście wiele udostępnianej przez nawet wielkie Wytwórnie Muzyczne, bo zaczęły to traktować jako szanse promowania danego wykonawcy, płyty oraz możliwość łatwego zarobku, poprzez reklamy na Youtube.

Moim zdaniem nie warto inwestować w Premium Spotify, ale nie mówię, że usługa jest zła i nie wyrażam na jej temat, żadnej negatywnej opinii. Myślę, że po prostu jest nieopłacalna, ponieważ i tak więcej czasu będziesz spędzał na youtube niż słuchając Spotify. Oczywiście polecam korzystanie z Spotify, ale w wersji darmowej. Może akurat nie używasz Youtube z jakiegoś powodu, a lubisz posłuchać muzyki w łatwy i prosty sposób, to ten serwis będzie dla Ciebie.  Czekam również na komentarze od was, co o tym sądzicie.

Dodaj komentarz